Sprzedaż nieruchomości

Najgorzej sprzedające się mieszkania

Jest wiele czynników, na które zwracają uwagę kupujący. Warto więc przeanalizować ich preferencje i kryteria, jakimi się kierują przy wyborze mieszkania. Sztuką jest nie tylko sprzedać mieszkanie. Sęk w tym, aby zrobić to szybko. Wszak nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz.

Analitycy rynku mieszkań wskazują, że najtrudniej jest sprzedać lokal o zbyt dużym metrażu i wysokiej cenie. Wyśrubowane warunki uzyskania kredytu mieszkaniowego oraz bardzo trudna sytuacja na rynku pracy (co bezpośrednio przekłada się na brak wkładu własnego) sprawia, że większa część społeczeństwa polskiego nie może pozwolić sobie na kupno nowego, dużego mieszkania. Z dostępnych danych wynika, że najciężej sprzedać jest lokale o powierzchni powyżej 80m2, posiadające więcej niż 3 pokoje.

mieszkanie

Z drugiej strony ostatnie raporty pokazują, że niezbyt dobrze sprzedającymi się mieszkaniami są kawalerki. Okazuje się, że nabywcy uznają je za mało przyszłościowe. Z racji tego, że największą grupę wśród kupujących stanowią rodziny z dziećmi oraz ludzie młodzi, planujący założenie rodziny, kawalerki są najmniej pożądanymi lokalami. Znacznie chętniej wybierane są lokale dwupokojowe, a jeśli większe, to raczej kompaktowe – nieco większy metraż, ale podzielony na trzy mniejsze pokoje.

Gorzej sprzedają się tez mieszkania mało słoneczne, z oknami wychodzącymi tylko na północ. Według badań przeprowadzonych przez jedną z firm analizujących rynek mieszkaniowy, 60% potencjalnych nabywców wybrałoby lokum, w którym słonecznie jest rano, a nie wieczorem.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się mieszkania położone z dala od komunikacji miejskiej, przy hałaśliwych ulicach, parterowe, w gęsto zabudowanej okolicy oraz posiadające niepraktyczny rozkład pomieszczeń. Kupujący szukają lokum, w którym po ciężkim dniu będą mieli zapewniony spokój, odrzucając lokalizacje przy głównych, głośnych ulicach. Zwracają uwagę na gęstość zabudowy na danym osiedlu, coraz częściej biorąc pod uwagę to, jak zagospodarowana jest przestrzeń wokół bloku. Oczekują - choćby niewielkich - terenów zieleni, placów zabaw dla dzieci, zamiast osiedla zabudowanego w systemie blok przy bloku.

Sporo problemów nastręcza deweloperom sprzedaż mieszkań na parterze. W obawie o uciążliwość hałasu z podziemnych garaży oraz w celu uniknięcia ryzyka włamania, kupujący częściej decydują się na lokale położone na wyższych kondygnacjach. Z drugiej strony dużą popularnością cieszą się ostatnio mieszkania z ogródkami, a takie można znaleźć tylko na parterze. Można powiedzieć, że przynależny ogródek wynagradza wszelkie wady położenia na najniższej kondygnacji.

Ważna jest bliskość środków komunikacji miejskiej – kupujący preferują lokalizacje, z których bez większych problemów i w stosunkowo niedługim czasie dojadą do centrum miasta. Bardzo istotny jest również rozkład pokoi. Nabywcy chcą mieszkań funkcjonalnych, w których będą mogli swobodnie się poruszać, nie wpadając na każdym kroku na pozostałych członków rodziny.