Sprzedaż nieruchomości

Jak sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Otrzymanie w spadku mieszkanie, oprócz korzyści wynikających z pozyskania nieruchomości, niesie ze sobą również zobowiązania podatkowe i inne komplikacje. Jak sprzedać lokal, który dostaliśmy w spadku- o tym poniżej.

Spadek podlega podatkowi od spadku lub darowizn. Jeśli jednak trafi on w ręce najbliższej rodziny (małżonka, zstępnych, czyli dzieci i wnuków, wstępnych, czyli rodziców i dziadków, pasierbów rodzeństwa, a także ojczyma i macochy), to po spełnieniu kilku warunków będzie on zwolniony z tego podatku. W takim przypadku należy zgłosić fakt otrzymania darowizny w terminie 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się przejęcia masy spadkowej. Podstawą prawną jest tu zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, zawarte w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

mieszkanie

Aby sprzedać otrzymane mieszkanie bez opodatkowania podatkiem dochodowym, należy dokonać transakcji po pięciu latach od końca roku, w którym nastąpiło nabycie odziedziczonego lokalu. Przy czym należy pamiętać, że od niedawna wyznaczony pięcioletni termin liczy się od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, a nie przez spadkobiercę. Wcześniej czas ten liczono od śmierci spadkodawcy. W praktyce oznacza to, że wielu spadkobierców jest zwolnionych z tego podatku.

Jeśli spadkobierca zdecyduje się zbyć odziedziczone mieszkanie przed upływem wspomnianych 5 lat, będzie on musiał uregulować podatek od sprzedaży. Wyjątkiem od tego jest przeznaczenie sumy ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania na pokrycie tzw. wydatku na cele mieszkaniowe. Tego rodzaju ulga mieszkaniowa uwarunkowana jest tym, iż pozyskane ze zbycia środki spadkobierca przeznacza ponownie na własne cele mieszkaniowe. Otrzymane w ten sposób środki pieniężne spadkobierca zobowiązany jest wydać w ciągu 3 lat (wcześniej miał na to 2 lata) od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Wydatkiem na cele mieszkaniowe nazywane jest m.in.:

  • nabycie mieszkania, jego części bądź udziału,

  • nabycie lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną własność,

  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do danego lokalu mieszkalnego bądź udziału w takim prawie,

  • budowa, nadbudowa, rozbudowa, przebudowa lub remont własnego lokalu mieszkalnego,

  • spłata kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego jeszcze przed dniem sprzedaży odziedziczonej nieruchomości).

Powyższe zasady dotyczące zwolnień podatkowych od sprzedaży także i tych odziedziczonych nieruchomości obowiązują również w sytuacji, kiedy spadkobierca chce realizować nowy cel mieszkaniowy już poza granicami Polski (tzn. w krajach Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Szwajcarii).