Sprzedaż nieruchomości

Najpopularniejsze metraże mieszkań

Osoby odwiedzające biura nieruchomości w zależności od miasta mają różne preferencje dotyczące metrażu mieszkania. Wszystko zależy głównie od specyfiki miasta.

Największe miasta i największe mieszkania

Z badań przeprowadzonych przez sieciową agencję nieruchomości Metrohouse wynika, że mieszkańców stolicy najbardziej interesują metraże powyżej 60 mkw. Jest nimi zainteresowanych 26 proc. klientów. Niewiele mniej, bo 25 proc. klientów poszukuje nieco mniejszego metrażu - 50-59 mkw, a prawie tyle samo, bo 24 proc. osób jest zainteresowanych metrażem 40-49 proc.

mieszkanie

Jakie są tego przyczyny? Po pierwsze w ostatnich latach możemy obserwować bogacenie się społeczeństwa, które stać na coraz droższe, a więc i większe mieszkania, które bardzo chętnie są kupowane. Po drugie duże mieszkania doskonale nadają się jako inwestycja pod wynajem. 3-pokojowe mieszkanie pozwala na wpływ miesięcznego czynszu w wysokości ok. 3000 zł.

Zdecydowanie najmniej osób poszukuje w Warszawie kawalerki (tylko 6 proc.), co tylko potwierdza rezultat badań, że to duże mieszkania w Warszawie najszybciej znajdują klientów. Przyczyną może być fakt, że w najmniejszych mieszkaniach cena mkw. jest zazwyczaj najwyższa, przez co różnica pomiędzy mieszkaniem jedno i dwupokojowymi nie zawsze jest duża, co czyni zakup kawalerki mało opłacalnym. Poza tym kupujący zdecydowanie wolą nabyć większe mieszkanie dwupokojowe, w którym można wydzielić salon i sypialnię.

Również w Krakowie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania powyżej 60 mkw. Jest nimi zainteresowanych aż 43 proc. poszukujących lokali. Zgodnie z wyliczeniami GUS średnia wieku mieszkańców Krakowa wynosi 42,5 roku, a więc i w tym przypadku może chodzić o zmianę mieszkań na większe. Podobnie jest we Wrocławiu, gdzie mieszkań powyżej 50 mkw. poszukuje 59 proc. klientów, a kawalerek – zaledwie 10 proc.

W Łodzi królują małe lokale

Zupełnie inna sytuacja jest w Łodzi. Tu prym wiodą małe lokale. Aż 61 proc. poszukujących mieszkań deklaruje zainteresowanie metrażem do 39 mkw. Trzeba tu jednak mieć na uwadze fakt, iż Łódź, ze względu na relatywnie niskie ceny, budzi duże zainteresowanie wśród inwestorów z innych miast. Przykładowo w porównaniu z warszawskimi cenami, mieszkania na rynku wtórnym w Łodzi są prawie dwa razy tańsze, inwestorzy często wolą więc kupić kilka mieszkań w Łodzi niż jedno większe w stale drożejącej Warszawie.

W Gdańsku i Poznaniu duże zróżnicowanie

Poznaniacy i gdańszczanie, w odróżnieniu od innych miast, mają dość zróżnicowane preferencje. W Poznaniu zainteresowanie skupia się głównie na mieszkaniach dwupokojowych, ale dużym zainteresowaniem cieszą się również lokale powyżej 60 mkw. W Gdańsku z kolei największą popularnością (szczególnie wśród inwestorów) cieszą się mieszkania do 29 mkw. Szuka ich aż 29 proc. kupujących. Podobna liczba klientów deklaruje zainteresowanie lokalami o metrażu od 40 do 49 mkw. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale o metrażu 50-59 proc. Rozważa je jedynie 11 proc. kupujących.